تبلیغات
موسیقی سنتی - ویولن

موسیقی سنتی

ویولن:

ویولن
ساز زهی و ارشه ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو ساز های زهی آرشه‌ای است.

برای نواختن معمولاً روی شانه چپ قرار می‌گیرد و با ارشه که در دست راست نوازنده‌است نواخته می‌شود.

کوک سیم‌های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می‌ (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم).

اصوات سیم‌های مجاور نسبت به‌یکدیگر فاصله پنجم را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچکتر از آن را اجرا نماید.

تاریخچه:

تاریخچه ویلن در اروپا به قرن ۹ میلادی باز میگردد.بسیاری معتقدند که ویلن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها وقتی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن بوجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. برخی بر این باورند که ساز ویلن متعلق به یک امپراطوری هند در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بوده‌است و برخی دیگر ریشه ان را در افریقا و حتی کشورهای عربی میدانند. فرمهای اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعد‌ها این سوراخ از بدنه ساز‌ها حذف شدند و این ساز با چهار سیم سر اغاز ساز ویلن تکامل یافته در سالهای اینده شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد ساز ویلن به صورت تکامل یافته دیده می‌شود.

از اولین سازندگان ویلن می‌توان به گاسپارو برتولونی ایتالیایی نام برد، که در برخی موارد وی را مخترع این ساز می‌دانند. از شاگردان مشهور گاسپارو برتولونی اندره اماتی بود که او هم بهترین سازنده ویولن در سطح جهان یعنی انتونیو استرادیواری را پرورش داد. تا کنون کسی در جهان پیدا نشده که نه تنها بتواند هنر او را تکمیل نماید بلکه قادر نبوده ویولنی بسازد که از حیث زیبایی و صوت بتواند با ویولن‌های آنتونیو استرادیواریوس برابری نماید. جلا و ظاهر خوش ویولن استرادیواریوس چیزی در حد کیفیت خورشید که روی پوست ابریشمی تابیده باشد است و هم چنین نرمی و لطافت خاص و منحصر به فرد یا می‌توان گفت پختگی.

یکی از کارهای استرادیواریوس ایجاد ویولن کنسرت است که با طنین نیرومند خود در کنسرتها مقام ارجمند دارد و موسیقی بیشتر از این لحاظ مدیون استرادیواریوس می‌باشد.

تاکنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویولن توسط گاسپارو برتولونی میگذرد و در این مدت با وجودی که کشفیات جدیدی در علوم فیزیک و شیمی نموده‌اند نه تنها نتوانسته‌اند در ساختمان ویولن تغییری بدهند بلکه از رموز کار سازندگان قدیم نیز چیزی درک نکرده‌اند.

پرویز یاحقی

پرویز یاحقی ، شهریور 1314 در تهران تولد یافت. مادرش از بهترین بانوان نوازنده ویولن بود و دایی اش حسین خان یاحقی ، آهنگساز و نوازنده برجسته ی عصر خویش است.پرویز از کودکی ـ بر خلاف نظر پدرش ـ نزد حسین خان به فراگیری ویولن پرداخت و در 15 سالگی به کلاس استاد صبا راه یافت. در سال1327 به عنوان نوازنده ی خردسال در رادیو تکنوازی کرد و در سال 1336 با ساخت آهنگ ای امید دل من کجایی (با ترانه ی نواب صفا) رسماً به جرگه ی هنرمندان گلها پیوست.

از آثار پرویز یاحقی علاوه بر تکنوازی ها می توان به آثار با کلام ِ ؛ الهه ی گلها ، بیداد زمان ، مکتب وفا ، خواب نوشین ، طاووس با ترانه های ، بیژن ترقی ، معینی کرمانشاهی ، تورج نگهبان ، نواب صفا ، نیرسینا اشاره کرد.

از هنرمندانی که با یاحقی همکاری داشته اند می توان به ؛ جلیل شهناز ، مرتضی محجوبی ، حسین تهرانی ، جواد معروفی ، منصور صارمی ، فرهنگ شریف ، فضل اله توکل ، فرهنگ شریف ، چهانگیر ملک ، ناصر افتتاح ، محمد اسماعیلی و خوانندگان ؛ بنان ، ادیب خوانساری ، همایون پور ، گلپایگانی ، ایرج ، محمدرضا شجریان ، محمودی خوانساری و بانوان : مرضیه ، حمیرا ، هایده و مهستی نام برد.

در دهه ی سی ، یاحقی ، همایون پور و کسائی با عنوان سه تفنگدار مشهور بودند.

پس از انقلاب پرویز یاحقی که می توانست در زمینه های هنری ِ نوازندگی ، آهنگسازی ، تهیه کنندگی رادیو و عکاسی همچون گذشته فعالیت داشته باشد و در اوج پختگی بود ، خانه نشین شد وتنها آثاری چند با صدابرداری خود پدید آورد.

استاد پرویز یاحقی در 15 بهمن 1385 در منزل خود واقع در تهران درگذشت.

فضل اله توکل علی رغم کسالت و بیماری در گفت و گویی اختصاصی با آرتنوس می گوید :

یاحقی ، بی نظیر بود و بی نظیر خواهد ماند ، در کلیه آثارش (چه با کلام و چه بی کلام) بزرگی اثر مشهود است و چنین ذوقی اعجاب برانگیز است.پس از انقلاب در آثار فراوانی با او همکاری داشتم و امیدوارم این آثار به زودی منتشر شود.


تدریس خصوصی سنتور
علاقمندان جهت اطلاع بیشتر با شماره ی زیر تماس حاصل نمایند:
09356661356

امین حسن پور


آخرین پست ها


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :